top of page

Джендър бендър културата

  • alexkirchev98
  • 12.09.2020 г.
  • време за четене: 6 мин.

Актуализирано: 19.09.2020 г.


Джендър бендър културата като понятие се появява през края на 80-те, началото на 90-те на ХХ в. в САЩ. Тя възниква в ъндърграунд куир обществото в Ню Йорк. В най-общ смисъл, можем да разгледаме това явление като размяна на общо приетите роли на мъж и жена в обществото. От края на 60-те до началото на 90-те години, така нареченото „бално общество,“ популяризира тази идея. Баловете представляват ъндърграунд култура, съчетаваща в себе си мода, музика и танци. Те имат различни категории и представляват защитени места за ЛГБТ културата, която до момента не е още толкова добре възпирета в глобален план. Там хората са могли да излязат от така нареченото статукво на нормалното. Именно там процъфтява джендър бендър културата. Обличането като другия пол или използването на дадени привички на противоположния пол се възприема нормално. Баловете стават културно средище за тези от обществото, които биват отритнати. Джендър бендър носи различни названия – травестизъм, драг и други. Като историческо явление, превъплащението в противоположния пол не е непознато на човечеството. Още по времето на Александър Македоснки това се е възприемало за нормална  част от обществените порядки. По времето на Шекспир вече започва да се гледа на това като вид артистична изява. Там за първи път се появява терминът „драг“, въведен от Шекспир за обозначаване на женските образи, които биват изиграни от мъже. Може също да се гледа и смисълът на преобразяване, предрешаване. В шоу бизнеса този тип артисти може да се открият от 1900 г., като за това спомагат много вудевилните шоу програми. Тук може да се добавят като спомагателен фактор тенденциите от това време, които правят пръвплащенията по-лесни. Кройките, които са с ниски талии и дълга долна част правят илюзията още по-реалистична. Пионер в света на модата, които можем да причислим към джендър бендър културата е самата Коко Шанел, която въвежда носенето на панталон от жени и адаптира много мъжки кройки и ги въвежда като неизменна част от дамската мода. Самата тя може да се каже че е била в драг, защото често била улавяна да носи мъжки дрехи в ежедневието си. Когато я питали защо язди с мъжки костям (тоест с панталон), тя отговорила, че е по-удобно и в крайна сметка го въвежда като тенденция, която не е отстъпъла от света на модата с десетилетия и не можем да си предствим света на дамското облекло без него.


Като най-виден предствител от мъжкия пол можем да посочим Джулиан Елтинге, които е най-известният женски имитатор по това време. Той участва във филми и дебютира на Бродуеи. По време на сухия режим това явление бива разглеждано като незаканно, поради което се създават такива места, в които този тип изяви да бъдат спокойно провеждани, а консумацията на алкохол безпроблемна. Тези места се предшественици на баловете, които спеменахме в предишния параграф. Най-известното такова място можем да посочим  „The pancy crazel”, които се намира в Харлем. Тук можем да разгледаме и локацията като част от този култрурен тренд, защото Харлем става дом на куир културата още от ХХ век до днес. Като основоположник на съвременната визия на това явление можем да посочим Сабрина, която първа започва да ораганизира драг конкурси за красота и се появява като своята драг персона в различни ток шоу програми.  Като представител от другата страна на океана можем да посочим  австралийския актьор и комедиант Бари Хъмфрис, който изгрява и става култов със своята драг персона и му носи световна слава.



С плахи стъпки, този културен феномен започва да влиза във всички сфери на живота. Киното е следващият голям пробив. Това става когато Джон Уатърс решава да използва драг имперсионатора Дивайн за свой основен персонаж, с което постига голям успех и превръща филмите му в класика. Това може да се отбележи като основен момент в този културен феномен, защото от тук това става част от големи продукции и се превръща в един неотменен стил в модата и музиката. Друго познато за всички заглавие от 70-те си остава „Тhe rocky horror picture show“ , където можем да открием джендър бендър. Чрез него може да направим препратка към рок, пънк и грънч културата, където също виждаме размиване на границите между половете. Изпълнителите често са с дълги коси, обувки с плтформи, прилепнали дрехи и тежък грим. Там това явление се наблюдава като бунт, протест срещу света на обикновеното и потиснато ежедневие. В музикалната индустрия ярък пример за това е Бой Джордж. Неговият стил е крещящ и съчетава в себе си както мъжки, така и дамски елементи на облеклото. Гримът подчертава женските черти на лицето.



 В  момента, такъв микс от различни трендове и текстури се среща често по кориците на списания, на модният подиум, както и на червения килим, но това ще разгледаме малко по-късно в разработката.

След това пропукване на стигмата, драг културата започва да намира още по-широко разпространение в световен мащаб. Като пример за това можем да дадем филма „Лак за коса“, където майката на Трейси е изграна от драг изпълнителя Дивайн, за когото споменахме в по-горен абзац. От там насетне, тази роля винаги е играна от мъже, дори в римейка от 2007 г., където тя е изиграна, не от кого да е, а от самия Джон Траволта.



            Друг културен феномен във филмовата индурстрия е филмът „Париж е в пламъци“, който разказва за балното общество и го запознава с широката публика. Този повратен момент бележи излизането от тъмните улички и показването на културен феномен в глобален мащаб. Тук може да добавим малко повече за един моден и артистичен феномен, който показва съвсем нова страна на джендър бендър културата. Това са така наречените „club kids” (клубни деца), които озаряват сцената на Ню Йорския нощен живот. Там вече можем да отбележим силата на модата, техните костюми могат да се смятат за произведение на модното изкуство. Тук вече не говорим дори за полове, понятието пол вече не фигурира. Тук има въвличане в един нов свят на илюзията, който оживява пред нас. Освен чрез облеклото си, те ни въвличат в техния свят със своята харизма и артистични изпълнения. Те набират огромна популярност през 90-те и излизат от сенките на нощта, за да се появят по телевизията в ток шоу програми и разказват за своя свят и изкуство.



            С това в САЩ джендър бендър културата променя статуквото за нормално и още от средата на 90-те започва да се гледа на това като нещо нормално. Тук може да разкажем малко повече за най-изестния такъв имитатор за нашето време. Той се казва Рупол и изгрява на световената сцена като певец с песента „Cover girl”, след което кариерата му се издига стремглаво нагоре, участва във филми, има свое собствено предаване по MTV. Приятел e със звезди като Кърт Кубейн, Анна-Никол Смит, Даяна Рос и други. Той става първият драг изпълнител, който става рекламно лице на козметичната компания MAC. Но неговия истински пробив и нещото, с което променя света на телевизията завинаги е създаването на предаването „ Rupaul’s Drag Race”, което се излъчва и до ден днешен, има две нагрди „Емми“. Предаването е със състезателен характер и изправя един срещу друг едни от най-добрите драг изпълнители в страната. Предаването показва дълбочина, огромния брои качества, които тази професия изисква.

            Това предаване има голямо отражение в света на модата, защото чрез него тези изпълнители намират врата към света на висшата мода. Те са на корици на списания като Vogue, Vanity fair и още много други. Те уачастват в ревюта и правят рекламни кампании за огромни брандове.  Техният персонален стил също има голямо влияние вурху общността и ги прави много разпознаваеми и популярни в социалните платфороми.




Рекламна кампания за Прада


            Джендър бендър културата е във възход в последните 5 години, като дизийнерите все повече се опитват да скъсят границата между половете, а звездите го популяризират на червения килим. Примери за такива звезди са Титамати Шаламет, които стана популярен от филма „Call me by your name” . Неговият стил е с много класически привкус, характерен за английската висша мода, но с много съвремени елементи, които му носят само овации и го класират в листата на най-добре облечените, където и да се появи. Тук искам да добавя още едно понятие, което все повече нашумява и много звезди застават зад него – небинарен. Това означава че те не се характеризират с даден пол, а по-скоро с усещане и това което те кара да се чувстваш добре, те не приспадат към нито един пол или ги отричат. Това е важно да се спомене, защото има голямо отражение върху модата и създаване на смели решения за хора, които не се притесняват да изразят вътрешният си свят. Такива звезди са Джонатан Ван Несс11, Жанел Моне, Сам Смит, Били Портър и много други. Те са ревлюционери в света на модата от гледна точка на смелите решения, към които подтикват дизайнерите. Те променят правилата на играта и дават възможност на всеки да бъде себе си.



            Освен в света на висшата мода, можем да видим тези тенденции и в конфекционната мода. Като започнем с цветовете и разчупването на палитрата за мъжката мода и добавянето на по-смели цветови решения и щампи. Също може да видим уеднакваяване на моделите и адаптирането им и за двата пола, както при дрехите така и при чантите. А в началото на 2020 година, Calvin Klein пусна обувки с ток за мъже в конфекционната си колекция.


           В заключение на което можем да изведем следните изводи.

· Понятието пол променя коренно своя смисъл в света на модата в последното десетилетие и ще промени основно своя смисъл или ще изчезне в близкото бъдеще.

· Джендър бендър културата е част от нашето общество още от както съществуват дрехите и тя винаги ще бъде част от него по един или друг начин и ще търпи развитие в различните си насоки, както и ще се адаптира към политическия климат и проблемите на времето.

· Всеки човек в малък или голям процент е част от тази култура, съзнателно или не.


 
 
 

Последни публикации

Виж всички

Comments


Post: Blog2 Post

©2020 by Alexander Kirchev. Proudly created with Wix.com

bottom of page